
Ophemert heeft een aantrekkelijk buitengebied. Om de waarden in het buitengebied verder te versterken en beter beleefbaar te maken voor bewoners starten gemeente West Betuwe in samenwerking met Stichting Landschapsbeheer Gelderland (SLG) het project Levend Landschap. Levend Landschap is een interactief proces, waarin bewoners hun wensen en ideeën voor het landschap naar voren kunnen brengen. Levend Landschap Ophemert wordt mede mogelijk gemaakt door de gemeente West Betuwe en de Provincie Gelderland.
Werkgroep Levend Landschap Ophemert
De werkgroep Levend Landschap Ophemert wil – met ondersteuning van SLG – samen met bewoners van Ophemert landschapsprojecten opzetten en vormgeven om daarmee het landschap van en rondom Ophemert aantrekkelijker en meer ‘beleefbaar’ te maken. Een eerste brainstormsessie van mogelijke projecten heeft met de werkgroepsleden plaats gevonden.
Ideeën voor landschapsprojecten
De volgende ideeën zijn genoemd, onderverdeeld in 5 thema’s:
Thema Cultuurhistorie en streekgeschiedenis
• Onderzoek naar de bewoningsgeschiedenis van Ophemert. Het idee is om het verleden beleefbaar te maken.
• Herbouw Mauritstoren(s) aan de Waal. De Mauritslinie weer zichtbaar maken door torens langs de Waal te herbouwen.
Thema landschap en biodiversiteit
• Versterken van de landschaps- en natuurwaarden op het kasteelterrein Ophemert en de omliggende gronden.
• Zwerfafval opruimen (deze werkgroep is al volop actief in Ophemert).
Thema hoogstamfruit
• Oprichten van een Hoogstambrigade.
• Aantrekkelijker maken van het openbaar (snipper)groen.
Thema natuureducatie
• Aanleg van een moes- of heemtuin.
Thema toegankelijkheid
• Herstel en verbinden van oude paden door middel van de ontwikkeling van een Klompenpad.
Uw bijdrage
Heeft u aanvullende ideeën, een netwerk, kennis die u wilt inbrengen of wilt u gewoon graag helpen? Laat het dan voor 31 januari 2021 weten via onderstaand formulier. Na het verzamelen van aanvullende ideeën wil de werkgroep de volgende stappen gaan zetten. Keuzes maken uit de diverse ideeën, plannen maken hoe de projecten verder vormgegeven kunnen worden, wie erbij te betrekken zijn en voornamelijk de plannen ook daadwerkelijk gaan uitvoeren. Wilt u geen bijdrage leveren op dit moment maar wilt u wel graag op de hoogte gehouden worden laat het dan ook via onderstaand formulier weten. Uw aanmelding gaat naar Patricia Majoie van de werkgroep Levend Landschap Ophemert.
Bedankt namens de werkgroep Levend Landschap Ophemert,
Wilma Adriaans, Mieke Degenaar, Aart Kusters, Jetty van Lith, Patricia Majoie, Wim Scherphof
Meer over Levend Landschap
Kijk hier voor info over het proces Levend Landschap en enkele voorbeelden.